top of page

mit tory ustnej (44) – wbrew biblii

twierdzenie 44 (13) לא תוסיפו על הדבר – słowa nie dodawajcie (pwt 4,2). o ile biblia absolutnie zabrania dodawania przykazań (מצוות micwot), to rabini dalej i bez końca dodają przykazania, mimo że nie ma żadnych podstaw ani sugestii do nich w biblii.

w tym rozdziale eitan bar (איתן בר) i golan broszi (גולן ברושי) autorzy omawianej tu książki (mit tory ustnej - מיתוס התורה שבעל פה) zebrali kilka przykładów.

1 ) lepiej się uczyć niż robić cokolwiek. rabini uznali, że nauka jednej strony gemary dziennie równa się spełnianiu kilkuset przykazań (w sensie dobrych uczynków) i zapewniają, że dzięki temu uczący się osiągnie życie wieczne.

2 ) hawdala הבדלה. rabini ustalili, tak z niczego, że tora nakazuje czynienie rytuału hawdali, to jest rozdzielenia, odznaczenia mijającego czasu soboty od nadchodzącego czasu powszedniego (czy też innego niesobotniego). tyle że w całej torze mojżeszowej nie ma o tym ani słowa.

3 ) ad lo jada עד לא ידע to takie zaklęcie na święto purim. chociaż nie ma o tym mowy w księdze estery מגילת אסתר, to rabini zalecają, żeby w czasie święta upić się, nie do nieprzytomności, do chwili, kiedy nie można już odróżnić mordechaja od hamana.

4 ) ssanie narządu płciowego męskiego niemowlęcia, siusiaka מציצת איבר מינו של הילד. chodzi o wysysanie krwi po odcięciu napletka. to jest przykazanie, nakaz talmudyczny. ale w torze nie ma nawet aluzji do tego nakazu rabinicznego niehigienicznego.

5 ) przykazania dodatkowe. ustalone przez rabinów w imieniu boga samego: tałes טלית, obmywanie rąk נטילת ידיים, zapalanie świec הדלקת נרות , wydzielanie części chały dla kapłana הפרשת חלה. i ustalili jeszcze, że trzeba błogosławić boga setką błogosławieństw dziennie!

6 ) przykazania przeciw kobietom הלכות נגד נשים. rabini ustalili, że kobietom nie wolno być świadkiem, pomimo, że biblia naucza akurat odwrotnie. bez żadnej argumentacji w biblii, rabini ustalili, że nie wolno mężczyźnie iść za kobietą, tylko przed nią.

7 ) dzieci ילדים. chociaż nie ma biblijnego usprawiedliwienia, to według halachy הלכה (prawa) każdy mężczyzna winien spłodzić przynajmniej dwójkę dzieci – chłopca i dziewczynkę.

8 ) cztery kieliszki ארבע כוסות. mędrcy wyjęli z kontekstu księgi przysłów 23, 31, i ustalili nowe przykazanie, spoza tory, że każdy winien (nawet dzieci) wypić cztery kieliszki wina w wieczór pesachowy.38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page