top of page
hebrajski kaloryfer blues/jazz
ברוזה - קלף.PNG

dawid broza | דוד ברוזה

dawid broza, urodził się w 1955 w hajfie, ale dzieciństwo spędził w hiszpanii. gra rock, folk, blues. i właśnie posłuchamy pięknego bluesa, i choć zimno na dworze, to nie jest on aż tak rozgrzewający i nawet mało pocieszający.

bo to jest kartka noworoczna od szoszany samobójczyni do niejakiego rudego.

słowa za szoszanę napisał jonatan gefen יונתן גפן, a muzykę dopisał dawid broza.

tamuz nissim

tamuz nissim | תמוז ניסים

tamuz nissim, urodzona i wychowana w izraelu (jej siostra też muzykuje), córka poety kobiego nissima, chyba wciąż mieszka w usa i śpiewa głównie po angielsku, ale jej muzykalność rodziła się w izraelu i zapewne da o tym jeszcze znać i na pewno wrócimy do nissim. a na razie posłuchajmy, bo robi się chłodno i hebrajski kaloryfer blues i piecyk potrzebne.

tamuz nissim - on the sunny side of the street

więcej info: tamuzmusic.comaicf.org/artist/tamuz-nissim/ 

natan we banot.PNG

natan webanót hasatán | נתן ובנות השטן

zespół „natan webanót hasatán” (natan i córki szatana) w składzie: natan slomon נתן סלומון gitara, śpiew, emily omer אמילי עומר - gitara basowa, inbar bar  ענבר בר - perkusja). istnieje od 2018 roku. gra surf rock w stylu lat 60. jak the shadows, choć grupa nagrała album bardziej zróżnicowany. obie „córki szatana” są uczennicami natana, który naucza gitary klasycznej, akustycznej, elektrycznej i basowej od 1993 roku, w przeszłości był właścicielem studia nauki gry na gitarze „blues w tel awiwie”, a w latach 2002-2004 grał w zespole bait habubót בית הבובות.

fb: נתן ובנות השטן Nathan& the daughters of Satan

אני רוכב עם השטן - jazda z szatanem

strauss foto.PNG

awner sztraus (strauss) | אבנר שטראוס

awner sztraus (1954), gra od lat 60. studiował muzykę w koledżu berkely. w 1971 założył pierwszy zespół bluesa w izraelu. w 1975 w usa grał i doskonalił się w jazzie, buesie, flamenco i gitarze klasycznej. w izraelu występował w latach 80. i 90. wydał szereg płyt, a także tomiki poezji.

גן עדן בלוז חשמלי - raj blues elektryczny

noam dajan.PNG

noam dajan | נועם דיין

noam dajan gra bluesa w izraelu od czasów służby w wojsku, ale śpiewa głównie po angielsku. najpierw grał na gitarze akustycznej, ale w 2006 pojechał do usa i po roku przywiózł do ziemi świętej chicagowskiego bluesa, którego gra na gitarze elektrycznej, mając wciąż w głowie muzykę bb kinga. występował tam w klubach, a po powrocie założył zespół „noam dayan blues band”, z którym grał w całym izraelu. występuje też indywidualnie z bluesem delty mississippi. nagrał płytę „a whole new land” (2013) i "corner of blues and the city” (2015). występował na festiwalach sulam jaakow סולם יעקב drabina jakuba oraz jaarót menasze יערות מנשה lasy menaszego, a także jako gość na koncertach johna lee hookera jr. i innych.

odwiedził też azerbejdżan, gdzie studiował grę na kamancze. w 2018 w baku dostał nagrodę specjalną.

noam dayan blues band - three o'clock blues

ehud banai habama co il.PNG

ehud banai | אהוד בנאי

ehud banai (1953) to jeden z wielu członków muzykalnej rodziny banajów. blues kananejski poświęcony meirowi arielemu (1942-1999, מאיר אריאל), o którym tym więcej się mówi, im więcej czasu upływa od jego śmierci. komentarz do utworu na youtube: w utworze jest wiele aluzji do meira ariela (imię meir oznacza oświetlający): "twoje światło meir, wciąż daje blask", "twoja świeca, meir, wciąż płonie", czy "ogromny eukaliptus gwiżdże kananejskiego bluesa".

blues kananejski. blues knaaní (בלוז כנעני)

klepter jediot acharonot.PNG

icchak klepter | יצחק קלפטר

klepter (1950) to legenda izraelskiego rocka i bluesa. kompozytor, wokalista, gitarzysta, członek wielu grup muzycznych.

u awrama. ecel awrám (אצל אברם)

bottom of page