top of page

mit tory ustnej (33) – talmud i masakra

twierdzenie 33 (2) סתירה בין התורה שבעל פה לבין המדע istnieje sprzeczność między torą ustną a nauką.

rabin אפרים כחלון efraim kachlon uważa, że nauka, częstokroć opiera się na domysłach, a on oraz inni rabini są nauką zaawansowaną nie w domysłach, tylko w nauce ścisłej, w dokładności żydowskiej, która udowodniła wszystkim narodom, że jest tradycją najdokładniejszą, co widać w literaturze rabinicznej.

autorzy omawianej tu książki, eitan bar i golan broszi (mit tory ustnej - מיתוס התורה שבעל פה) pytają czy z punktu widzenia naukowego tak jest naprawdę i podają różne przykłady z talmudu.

1 ) rabin gamaliel posadził dwie kobiety na beczce wina i stanął przed nimi z odsłoniętym penisem, a potem powąchał usta obu kobiet. usta dziewicy były bez zapachu, a tej drugiej pachniały winem, które było pod nią (!)

2 ) talmud uczy, że smarowanie oczu krwią nietoperza leczy z różnych chorób, to dlaczego dzisiaj nie takich maści?

3) według talmudu dźwięk grzmotu to tarcie chmur o gwiazdy, albo że piorun rozbija bryły lodu itp., ale tak naprawdę to wynik rozszerzania się i kurczenia powietrza.

4 ) jakiś rabin twierdził, że kury nie mają płuc. dziś wiadomo, że to niemożliwe.

5 ) według talmudu wszy powstają z ludzkiego potu, z mięsa albo starych ubrań, ale dzisiaj nie trzeba nikomu tłumaczyć prawdy.

6 ) talmud uczy, że istnieje rodzaj myszy, która jest w połowie mięsem, a w połowie ziemią. bez komentarza.

7 ) według talmudu z pazurów kota, wilka i lwa pochodzi jad, który może kalać koszerne zwierzęta. ale te zwierzęta tak naprawdę w ogóle nie mają jadu.

przykładów jest dużo dużo więcej, ale poprzestańmy na tym.

(foto: uczą się dzieci żydów jemeńskich)44 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page