top of page

jehuda amichaj - 99. rocznica urodzin

jehuda amichaj urodził się 3 maja 1924 w würzburgu jako ludwig pfeuffer, zmarł 22 września 2000 w jerozolimie, jako jehuda amichaj.

był cichym i spokojnym piszącym po hebrajsku poetą, ale pochowano go pośród zgiełku politycznych uniesień jako poetę narodowego, chociaż nigdy tak o sobie nie myślał. że nie myślał, potwierdza to jego poezja i proza.

fakty potwierdzają również, że od lat 60. znany był i uznany na całym świecie, tłumaczony na ponad czterdzieści języków. w polsce znany z niewielu publikacji przekładów w prasie od lat 60. oraz dwóch tomów poezji z roku 2000 (koniec sezonu pomarańczy. wyd. świat literacki) oraz 2017 (otwarte zamknięte otwarte). amichaj – światło lodówki. dlaczego? dlaczego mówi się o nim, że był najwybitniejszym współczesnym poetą hebrajskim. czy zrobił coś szczególnego? zbigniew herbert napisał, że jeśli on, herbert, jest księciem, to amichaj jest królem. dlaczego?

kiedy janusz makuch planował edycję festiwalu kultury żydowskiej poświęconą jerozolimie, uznał, że nie może obejść się bez poezji jehudy amichaja. dlaczego? podczas tego festiwalu w roku 2017 odbyła się promocja ostatniego tomu poezji amichaja „otwarte zamknięte otwarte”. tytuł tomu amichaj zaczerpnął z talmudu. o co w nim chodzi?

jeśli chcesz odkryć dla siebie wielką, cichą, spokojną, ale i porywającą poezję jehudy amichaja – obserwuj wydarzenia hebrajskiej kafe, szczególnie w tym roku, poprzedzającym setną rocznicę urodzin poety.34 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page