zwój niepodległości i talmud izraelski

minęła 72. rocznica ustanowienia niepodległości państwa izraela. 5 dzień miesiąca ijar, 14 maja 1948, w tym roku 29 kwietnia. hebrajska potoczna nazwa dokumentu megilat haacmaut מגילת העצמאות, zwój niepodległości, nawiązuje do zwojów ksiąg biblijnych.

„megila’t haacmau’t im talmu’d israeli’, mekoro’t umidraszi’m, sifru’t umechkari’m” מגילת העצמאות עם תלמוד ישראלי. מקורות ומדרשים, ספרות ומחקרים. to jest – zwój niepodległości i talmud izraelski, źródła i przekazy, literatura i badania - fantastyczna książka z ubiegłego roku. omawia ten dokument pod wszelkimi względami i w różnych kontekstach, jest antologią tekstów różnych autorów i różnych gatunków, od tekstów naukowych, przez publicystyczne po literackie. wśród autorów naukowcy i rabini. większość żydowskich obywateli izraela jest świecka. żydzi religijni w zasadzie dzisiejszego państwa izraela nie uznają. czekają mesjasza, który odbuduje „prawdziwe” państwo izraela. to, co w deklaracji najważniejsze, w książce znalazło się w trzydziestu trzech hasłach (słowach i zwrotach) wyjętych z deklaracji i poddanych publicznemu dyskursowi.

1 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

moral-etyka co tydzień (30) życie w strachu

tora תורה - pięć pierwszych ksiąg biblii. fragment tory: 32. behár בהר (kpł. 25,1-26,2) i 33. bechukotái בחקותי (kpł. 26.3-27,34) to dwa ostatnie fragmenty księgi wajikrá (kapłańskiej). ich etyka doty