moral-etyka co tydzień (39) zemsta czystość miłosierdzie

Zaktualizowano: 2 sie 2021

tora תורה - pięć pierwszych ksiąg biblii. dwa fragmenty tory: 42. matót מטות (lb. 30,2 -32,42) i 43. masej מסעי (lb. 33,1-36,13)

30,3 (mężczyzna) nie złamie słowa i wszystko, co wyszło z jego ust spełni לֹ֥א יַחֵ֖ל דְּבָר֑וֹ כְּכׇל־הַיֹּצֵ֥א מִפִּ֖יו יַעֲשֶֽׂה lojachél dwaró bechól-hajocé mipíw jaasé.

31,2 pomścij synów izraela na midianitach נְקֹ֗ם נִקְמַת֙ בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֔ל מֵאֵ֖ת הַמִּדְיָנִ֑ים nekóm nikmát bnej israel meet hamidianim.

31,17 (mojżesz o pojmanych midianitach): zabijcie każde dziecko płci męskiej i każdą kobietę, która poznała mężczyznę leżąc z nim הִרְג֥וּ כׇל־זָכָ֖ר בַּטָּ֑ף וְכׇל־אִשָּׁ֗ה יֹדַ֥עַת אִ֛ישׁ לְמִשְׁכַּ֥ב hirgú kol-zachár batáf wechol-iszá jadaát isz lemiszkáw.

33,53 (mojżesz o podbijanych narodach): zawładniecie ziemią i osiądziecie w niej, bo wam dałem tę ziemię, byście ją zajęli הוֹרַשְׁתֶּ֥ם אֶת־הָאָ֖רֶץ וִֽישַׁבְתֶּם־בָּ֑הּ כִּ֥י לָכֶ֛ם נָתַ֥תִּי אֶת־הָאָ֖רֶץ לָרֶ֥שֶׁת אֹתָֽהּ.

35,16 śmiercią umrze morderca מ֥וֹת יוּמַ֖ת הָרֹצֵֽחַ mot jamút haroceách.

mesilát jeszarím מסילת ישרים – dzieło chaima moszego (mojżesza) luzzato (1707-1746, poświęcone moralności i etyce, opublikowane w 1740, stało się wkrótce jednym z głównych tekstów studiowanych w uczelniach ruchu musaryzmu מנועת מוסר w europie wschodniej. po polsku w tłumaczeniu z angielskiego andrzeja borowskiego, wydał w 2005 pardes lauder).

czystość/nieskazitelność נקיות nekiút – czysty zupełnie od wszelkiego zła i grzechu נקי לגמרי מכל מדה רעה ומכל חטא nakí legamre mikól midá raá umikól het.

jezus ישוע (łk 3,13) daj każdemu kto cię prosi הֱיֵה נוֹתֵן לְכָל הַמְבַקֵּשׁ מִמְּךָhejé notén lechól hamewakész mimchá.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

behar בְּהַ֥ר na górze (kpł. 25,1-26,2) – ten fragment tory nie opowiada żadnej historii, nic się tam nie dzieje oprócz tego, że kiedy mojżesz משה był na górze synaj סִינַ֖י bóg wyłożył mu swoje praw

emor אמור powiedz (kpł. 21,1 – 24,23) - prawa dotyczące kohenów, kobiet i ożenków, szabatu i świąt. to tutaj jest znane na całym świecie prawo oko za oko עין תחת עין ajn tachat ajn (24.20), które rabi

kedoszim קְדֹשִׁ֣ים święci (kpł. 19,1 – 20,28) czy ten fragment tory należy wyciąć z całości, oprawić w ramki, chodzić po podwórku i głosić jego prawdę? miłość, szacunek do człowieka, miłosierdzie, uc