top of page

tora co tydzień – ki tecé cz. 4

ta sobota (19 września 2020) to pierwszy dzień nowego roku żydowskiego 5781, i z okazji tego święta nie czyta się fragmentu tory, a my kontynuujemy przegląd fragmentu ki tecé, w którym jest 10 przykazań, a z nich 4 uznajemy za ważne. do tej pory zatem, z 613 przykazań uznaliśmy za ważne i aktualne 172.

pierwszy przekład tekstu tory pochodzi z tory pardes lauder, a kolejne z:

wujek – biblia wujka, jakub wujek (1599, katolicki).

bt – biblia tysiąclecia, wielu autorów (1965, katolicki)

romaniuk – biblia warszawsko-praska (1997, katolicki)

cylkow – tora, izaak cylkow (1883, żydowski)

śtb – śląskie towarzystwo biblijne, władysław karbowicz, podstawa: cylkow (2012, protestancki)

(przekłady według www.bibliepolskie.pl)

576-578/169-170 kto pracuje w cudzej winnicy albo na cudzym polu, można ich plon jeść na miejscu, ale nie zabierać ze sobą.

579-582/170 dotyczą relacji małżeńskich i rozwodów.

583/171 lo-jachawól recháim waráchchew ki-néfesz hu chowél לֹא־יַחֲבֹ֥ל רֵחַ֖יִם וָרָ֑כֶב כִּי־נֶ֖פֶשׁ ה֥וּא חֹבֵֽל nie wolno zabrać [rzeczy, które służą do przygotowania jedzenia, jak] dolny albo górny kamień młyński, jak zastawu [długu], bo jest to zabranie życia w zastaw.

wujek: nie będziesz brał w zastawie spodniego i zwierzchniego kamienia młyńskiego; albowiem duszę swą zastawił u ciebie.

bt: nie wolno brać w zastaw kamienia młyńskiego górnego ani dolnego, gdyż [tym samym] brałoby się w zastaw samo życie.

romaniuk: nie wolno brać w zastaw obydwóch kamieni od żaren ani nawet tylko górnego, gdyż byłoby to branie w zastaw samego życia.

cylkow: nie weźmie nikt w zastaw żaren, albo kamienia młyńskiego, - gdyż życie bierze taki w zastaw.

śtb: nikt nie weźmie w zastaw żaren, albo kamienia młyńskiego, gdyż taki bierze w zastaw życie.

584 hiszomér be-nega- hacaráat liszmór meód welaasót kechól aszér-jorú etchém hakohaním halewiím kaaszér ciwitím tiszmerú laasót הִשָּׁ֧מֶר בְּנֶגַע־הַצָּרַ֛עַת לִשְׁמֹ֥ר מְאֹ֖ד וְלַעֲשׂ֑וֹת כְּכֹל֩ אֲשֶׁר־יוֹר֨וּ אֶתְכֶ֜ם הַכֹּהֲנִ֧ים הַלְוִיִּ֛ם כַּאֲשֶׁ֥ר צִוִּיתִ֖ם תִּשְׁמְר֥וּ לַעֲשֽׂוֹת strzeż się [usuwać] oznaki caraatu i bądź bardzo ostrożny, żeby wypełnić wszystko, o czym pouczyli was koheni, [którzy są z plemienia] lewitów. strannie przestrzegaj tego, co ja im nakazałem.

wujek: strzeż pilnie, abyś nie wpadł w zarazę trądu, ale uczynisz wszystko, czegokolwdek cię nauczą kapłani rodu lewitskiego według tego, jakom im przykazał, i wypełnisz z pilnością.

bt: bardzo pilnie uważaj na plagę trądu, aby uczynić wszystko, o czym was pouczą kapłani-lewici. Co im zleciłem, tego pilnie będziecie przestrzegali.

romaniuk: miejcie się bardzo na baczności przed plagą trądu, starannie przestrzegając tego wszystkiego, co wam nakazują kapłani – lewici, i wprowadzając to w życie. będziecie wykonywali dokładnie wszystko, co Ja im nakazałem.

cylkow: bądź przezornym wobec zarazy trądu, abyś przestrzegał ściśle, i spełniał wszystko, co wskażą wam kapłani, lewici; jakom przykazał im, starajcie się spełniać.

śtb: bądź przezornym wobec zarazy trądu, byś ściśle przestrzegał oraz spełniał wszystko, co wam wskażą kapłani, lewici, jak im przykazałem; strzeżcie tego i czyńcie.

585/172 ki-tasé wereechá masát meuma lo-tawó el-beitó laawót awotó כִּֽי־תַשֶּׁ֥ה בְרֵעֲךָ֖ מַשַּׁ֣את מְא֑וּמָה לֹא־תָבֹ֥א אֶל־בֵּית֖וֹ לַעֲבֹ֥ט עֲבֹטֽוֹ gdy udzielisz swojemu bliźniemu jakiejkolwiek pożyczki, nie wejdziesz do jego domu, żeby zabrać cokolwiek z jego własności jako zastaw.

wujek: gdy się będziesz upominał u bliźniego twego jakiéj rzeczy, którąć dłużen: nie wnidziesz do domu jego, abyś wziął zastawę.

bt: jeśli bliźniemu swemu udzielisz pożyczki z zabezpieczeniem, nie wejdziesz do jego domu, by zabrać coś w zastaw.

romaniuk: jeśli pożyczysz bliźniemu jakąś rzecz, to nie będziesz zaraz szedł do jego domu, żeby wziąć coś w zastaw.

cylkow: gdy masz wierzytelność u bliźniego twojego, wierzytelność jakąkolwiek, nie wchodź do domu jego, aby brać zastaw od niego.

śtb: kiedy masz u twojego bliźniego wierzytelność jakąkolwiek wierzytelność, nie wchodź do jego domu, aby wziąć od niego zastaw.

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page