moral-etyka co tydzień (14) – bóg dręczy ludzi

tora תורה (pięć pierwszych ksiąg biblii), fragment (14) waerá (wj. 6,2-9,35).

pirkej awot פרקי אבות traktat miszny.

wj. 7,20 aharon podniósł laskę i jehafchú kol-hamaím aszér-bajeór ledám יֵּהָ֥פְכ֛וּ כָּל־הַמַּ֥יִם אֲשֶׁר־בַּיְאֹ֖ר לְדָֽם (romaniuk): cała woda [nilu] przemieniła się w krew.

wj. 8,2 awraham wyciągnął rękę i הַצְּפַרְדֵּ֔עַ וַתְּכַ֖ס אֶת־אֶ֥רֶץ מִצְרָֽיִם żaby pokryły kraj egipski.

wj. 8,13 aharon podniósł laskę i były hakinam baadám uwabehemá הַכִּנָּ֔ם בָּאָדָ֖ם וּבַבְּהֵמָ֑ה wszy na ludziach i na bydle.

wj. 8,19 bóg sprawił, że cały kraj pokrył się הֶעָרֹֽב hearów, czyli (pardes lauder): gromadą rozwścieczonych zwierząt. (według innych): muchami, robactwem, owadami, bąkami.

wj. 9,6 bóg uczynił, że jamát kol mikné micráim יָּ֕מָת כֹּ֖ל מִקְנֵ֣ה מִצְרָ֑יִם (poznańska): padła cała trzoda egipcjan.

wj. 9,10 mojżesz rzucił sadzę, która stała się szechín שְׁחִין֙ wrzodami.

wj. 9,24 bóg spuszczał na ziemię barád weész בָרָ֔ד וְאֵ֕שׁ grad i ogień.

wj. 9,35 serce faraona jechezák יֶּחֱזַק֙ (pardes lauder) faraon stał się bardziej zawzięty. (inni): ociężało, zatwardziało, skrnąbniało, uparte, nieczułe, faraon zhardział.

pirkej awot פרקי אבות 2,9: jochanan ben zakai יוהנן בן זכאי nauczał: jeśliś dużo tory się nauczył, to żadna twoja zasługa, bo po toś stworzony.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

behar בְּהַ֥ר na górze (kpł. 25,1-26,2) – ten fragment tory nie opowiada żadnej historii, nic się tam nie dzieje oprócz tego, że kiedy mojżesz משה był na górze synaj סִינַ֖י bóg wyłożył mu swoje praw

emor אמור powiedz (kpł. 21,1 – 24,23) - prawa dotyczące kohenów, kobiet i ożenków, szabatu i świąt. to tutaj jest znane na całym świecie prawo oko za oko עין תחת עין ajn tachat ajn (24.20), które rabi

kedoszim קְדֹשִׁ֣ים święci (kpł. 19,1 – 20,28) czy ten fragment tory należy wyciąć z całości, oprawić w ramki, chodzić po podwórku i głosić jego prawdę? miłość, szacunek do człowieka, miłosierdzie, uc