moral-etyka co tydzień (10) – kocha i dręczy

tora תורה (pięć pierwszych ksiąg biblii), fragment (10) mikéc (rdz. 41,1-44,17). przekłady polskie: (sandauer) – artur sandauer. bóg, szatan, mesjasz… i (1977). (pardes lauder) – tora pardes lauder. przekład ewa gordon (2001). (piela) – księga rodzaju. przełożył i opracował marek piela (2020).

pirkej awot פרקי אבות traktat miszny, dotyczący etyki. jezus ישוע nieuznany w judaizmie mesjasz.

-

rdz. 42,7: józef, gdy spotkał się z braćmi יִּתְנַכֵּ֨ר אֲלֵיהֶ֜ם itnakér eleihém (piela): udał wobec nich obcego. (sandauer): poznać im się nie dał. (pardes lauder): zachował się jak obcy wobec nich.

rdz. 42,14: józef oskarżył braci: מְרַגְּלִ֥ים אַתֶּֽם meraglím atém. jesteście szpiegami!

rdz. 44,2: józef rozkazał zarządcy domu: וְאֶת־גְּבִיעִ֞י גְּבִ֣יעַ הַכֶּ֗סֶף תָּשִׂים֙ בְּפִי֙ אַמְתַּ֣חַת הַקָּטֹ֔ן weét-gwií gwija hakésef tasím befí amtáchta hakatán. (piela): a mój srebrny puchar włóż do worka najmłodszego z nich. (sandauer): do sakwy.

pirkej awot 2,2 raban gamliel גמליאל uczył: dobra jest nauka tory תורהpołączona ze świeckim zajęciem דרך ארץ derech érec.

jezus (mt 9,2) do chorego: odpuszczone są twoje grzechy נִסְלְחוּ־לְךָ חַטֹּאתֶיךָ nislechú-lechá chatotéjcha.

budda (בודהה) ponieważ nie ma niczego do osiągnięcia אין מה להשיג ejn ma lehasíg, bodhisattwa w oparciu o doskonałą mądrość שלמות החוכמה szlemút hachochmá, ma serce-umysł wolne od przeszkód. Bez przeszkód, zatem bez lęku פחד páchad, oddzielony od złudnych jak sen myśli - to jest ostateczna Nirwana נירוונה. [polski tekst: mahajana.net].

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

behar בְּהַ֥ר na górze (kpł. 25,1-26,2) – ten fragment tory nie opowiada żadnej historii, nic się tam nie dzieje oprócz tego, że kiedy mojżesz משה był na górze synaj סִינַ֖י bóg wyłożył mu swoje praw

emor אמור powiedz (kpł. 21,1 – 24,23) - prawa dotyczące kohenów, kobiet i ożenków, szabatu i świąt. to tutaj jest znane na całym świecie prawo oko za oko עין תחת עין ajn tachat ajn (24.20), które rabi

kedoszim קְדֹשִׁ֣ים święci (kpł. 19,1 – 20,28) czy ten fragment tory należy wyciąć z całości, oprawić w ramki, chodzić po podwórku i głosić jego prawdę? miłość, szacunek do człowieka, miłosierdzie, uc