top of page

mit tory ustnej (9) – no bo skąd wiadomo

twierdzenie 8 – co porabiał mojżesz na górze czterdzieści dni i czterdzieści nocy? – pyta rabin zamir kohen זמיר כהן – przecież wziąć dziesięcioro przykazań i zejść, mógł to zrobić w jednej sekundzie.

według rabina, mojżesz uczył się tam od boga tory ustnej. ale to jest argument ad ignorantiam. równie dobrze każdy może twierdzić, że mojżesz został porwany przez kosmitów na czterdzieści dni. to też będzie tylko hipoteza, tak jak twierdzenie rabina kohena, bo na jego słowa nie ma żadnego dowodu ani potwierdzenia w samym tekście.

jeśli bóg potrzebował czterdzieści dni, aby przekazać mojżeszowi torę ustną, to co robił czterdzieści dodatkowych dni, kiedy mojżesz był na górze ponownie? mojżesz uczył się od nowa? a może dostał jeszcze jedną torę ustną? odpowiedź na to akurat znajduje się w samym tekście tory, która przecież mówi, że mojżesz przez ten czas zajmował się pisaniem. według księgi wyjścia (34, 28 שמות) לֶ֚חֶם לֹ֣א אָכַ֔ל וּמַ֖יִם לֹ֣א שָׁתָ֑ה nie jadł chleba, nie pił wody, tylko spisywał słowa przymierza.

a kiedy zszedł na dół, zaczął tłumaczyć narodowi, że trzeba zbudować siedzibę boga, משכן miszkán, a potem objaśniał różne przykazania i tłumaczył jak to zrobić. ale słowem nie wspomniał, nie ma w torze żadnej wzmianki, czy aluzji do tego ważnego wydarzenia, że na górze mojżesz dostał również torę ustną. mit.10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page