top of page

komentarz do tory (5) pieniądze pieniądze

chajéj sara חַיֵּ֣י שָׂרָ֔ה życie sary (ברשית bereszit, rdz. 23,1-25,18).

fragment życie sary zaczyna się akurat od śmierci sary, a kończy się także śmiercią, awrahama i izmaela יִשְׁמָעֵ֔אל iszmael. między nimi jest życie, szukanie żony dla icchaka izaaka, a wszystko toczy się wokół pieniędzy i wartościowych przedmiotów.

23,9 awraham אַבְרָהָ֔ם chciał kupić od efrona grotę machpela מכפלה, by tam pochować sarę שָׂרָ֔ה, chociaż efron עֶפְר֥וֹן chciał ją awrahamowi ofiarować razem z polem. awraham jednak nie chciał darowizny i zapłacił. potem wysłał sługę do kraju swego dzieciństwa, by stamtąd sprowadzić żonę dla icchaka יִצְחָ֣ק izaaka. kiedy rywka רִבְקָ֣ה rebeka 24,18 dała słudze awrahama wodę i napoiła jego wielbłądy, sługa dał jej złoty kolczyk נֶ֣זֶם זָהָ֔ב nezém zaháw i dwie bransolety שְׁנֵ֤י צְמִידִים֙ sznej cmidím, a gdy jej brat zauważył złoto, zaprosił gościa do domu. w końcu rywka rebeka rusza w drogę ku icchakowi izaakowi, a na drogę otrzymuje życzenia, które bardzo zgrabnie ujął sandauer: niech plemię twe stokrotne będzie i bramy wrogów שַׁ֥עַר שֹׂנְאָֽיו szaár sonáw niech posiędzie.

25,1 po śmierci sary, awraham żeni się ponownie, żyje także z wieloma kobietami, ma z nimi dzieci, ale 25,5 cały swój majątek daje tylko jednemu synowi. 25,6 reszcie synów daje tylko prezenty i wygania ich z domu.

komentarz: co czujemy, kiedy ze szczerego serca chcemy kogoś obdarować i słyszymy odpowiedź: nie, nie, ja to kupię od ciebie. miło? co czujemy, kiedy sąsiad, żeby wydać za mąż córkę, odrzuca naszych synów z podwórka i posyła daleko po kogoś ze swoich? miły sąsiad? kiedy kierujesz się sercem, a w odpowiedzi dostajesz złoto, co sobie pomyślisz? kiedy widzimy przybysza, który nie ma złota, i tak zaprosimy go do siebie, prawda? kiedy wydajemy córkę za mąż, życzymy jej, aby jej dzieci zniszczyły naszych wrogów? miło jest kobiecie, która żyje z mężczyzną i ma z nim dziecko, a potem mężczyzna daje im prezent i wygania ich oboje?

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page