top of page

komentarz do tory (47) – toro, pozwól mi żyć

ree ראה spójrz (pwt.11,26-16,17). w tym fragmencie bóg daje hebrajczykom ziemię, ale oni wziąć ją muszą sami. co to znaczy? otóż 12,2 zniszczycie narody, które tam mieszkają, 12,3 zburzycie ich ołtarze, rozbijecie ich pomniki, ich totemy spalicie w ogniu, rzeźby ich bogów porąbiecie i usuniecie ich imiona stamtąd (pardes jeszcze dodaje: wyśmiejecie ich i nie okażecie żadnego szacunku). taki był program, który został wykonany. tej historii uczy się dzisiaj naród żydowski nie jako przestrogi, tylko jako wzór cnót? co to znaczy naród żydowski? choćby młodzi żydowscy izraelczycy, na szczęście tylko z kręgów bogobojnych, religijno-narodowych i do nich zbliżonych. na nieszczęście ta mniejszość stara się wywierać presję na otoczenie, zamiast przyznać, że większość nauk tory winna dzisiaj być tylko dokumentem historii. dlatego, że 13,11 tora nakazuje człowieka, który nakłania do wiary w innych bogów ukamienować. a przecież dzisiaj nie brakuje na świecie ludzi innych bogów. i oni mają prawo żyć. ale 13,12-18 tora mówi – trzeba ich zabić, wyciąć całe miasto, spalić wszystko. nie, żydzi nie idą zabijać, nie większość, więc po co te nauki? żeby większość poszła? wciąż nie wiedzą, czy wybrać górę błogosławieństw za posłuszeństwo bogu i zabijanie narodów גְּרִזִ֔ים gerizim, czy może górę עֵיבָֽל ewal, górę przekleństw za sprzeciw woli planów zbrodni boga.

czego jeszcze uczy dzisiejsza tora? 15,6 będziesz pożyczał wielu narodom ale sam nie będziesz pożyczał i będziesz panował nad wieloma narodami, a oni tobą nie będą rządzić. jak się czuje młody człowiek słuchając takich nauk? to prawda, większość dzisiejszych żydów nie idzie za tymi naukami. jak to dobrze. tylko mniejszość bogobojna studiuje, ale jeśli myślicie, że ich nie wprowadza w czyn, to się mylicie. są tacy. jak to niedobrze. kto sieje wiatr, zbiera burzę. tora sieje wiatr? zamknijcie ją w kufrze.

(foto: .haayal co il)


19 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 Comments


jest w tym sporo racji, choć dostrzegam pewną biegunowość, tzn. ortodoksyjni żydzi wierzą, studiują i próbują wprowadzać w życie każde słowo Tory, a pan usadowił się na przeciwległym biegunie. dla równowagi to bardzo potrzebne, ale do mnie najbardziej przemawia obszar równoleżników, tak od raka do koziorożca. jeśli ortodoksyjny żyd będzie podążał tylko ścieżką słowa, to przy ścianie płaczu nadal będą wybuchać awantury, że kobieta, że nie w tym miejscu, że niech idzie precz. i niewielu przeciwstawi się pluciu na kobiety w tramwaju czy na ulicy. jeśli jednak wyrzucimy Torę z naszego życia to co zostaje? kodeks karny, kodeks cywilny etc., etc. skoro dostaliśmy tak wielki dar jakim jest mózg to róbmy z niego użytek, ćwiczmy go każdego dnia i spróbujmy…


Like
Replying to

"jeśli jednak wyrzucimy torę..." - tylko żydzi otrzymali torę, a reszta narodów żyje bez niej, no i jakoś nie najgorzej daje radę. oczywiście, pod warunkiem, że używa właśnie mózgu. także wielu żydów wyrzuciło torę, no i z mózgiem (i z sumieniem, które może nie jest tworem mózgu) też dają radę.

Like
bottom of page