top of page

komentarz do tory (41) – dalej iść tą drogą?

pinchas פינחס (lb. 25,10-30,1). bóg powiedział, że pinchas, zabijając dwoje ludzi, pomścił boga i dlatego on, bóg, nie zabije więcej hebrajczyków. pinchas – morderca zimriego i kazbi jeszcze dostał nagrodę od samego boga. czy to nas uczy, że jak będziemy zabijać niewiernych, to dostaniemy nagrodę? kim są dzisiaj ci niewierni? bóg w dodatku napuszcza mojżesza, by zabijał midianitów, bo oni prześladowali hebrajczyków. 25,17 bóg mówi do mojżesza: dręcz midianitów i pobij ich, bo oni dręczyli was. czy chcemy iść dalej tą drogą?

spis ludności wykazał, że jest sześset jeden tysięcy i siedmiuset trzydziestu hebrajczyków, nie licząc lewitów. bóg nakazał mojżeszowi podzielić między nich ziemię poprzez losowanie. którą ziemię? tą, którą mają zdobyć poprzez napaść, mord i zniszczenie. czy chcemy dalej iść tąś drogą?

potem bóg instruuje mojżesza, jakie ofiary mają hebrajczycy składać bogu, ale to mniejsza. póki co, hebrajczycy nie idą drogą składania ofiar. ale wiesz, że są tacy, co nawołują, by odbudować świątynię w jerozolimie i znów składać ofiary, to znaczy, między innymi, zabijać zwierzęta dla swojego boga?

(foto: he wikipedia org)
10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page