top of page

komentarz do tory (28) – bóg już nie dyktuje

mecora מצורה trędowaty (pardes lauder: dotknięty caraatem) (kpł. 14,1 – 15,33) – po kobietach w połogu i nieczystościach skóry w poprzednim, obecny fragment kontynuuje temat oraz dodaje kwestie upławów, wycieków, wyprysków i wytrysków.

ważna rzecz: uważano kiedyś, że te choroby to wynik nieczystości, nieuczciwości duchowej. tę chorobę widziano również na ścianach domów, zatem zapytalibyśmy, cóż dom zawinił? ale nie zapytamy, bo wiemy, nie zawinił, tak samo jak człowiek nie zawinił. zatem, jak się ma ten fragment tory do dzisiejszego świata, że trzeba się nim zajmować, zamiast odłożyć do archiwum? i naprawdę nie trzeba z powodu choroby zarzynać barana, ani mazać jego krwią środkowej części prawego ucha, ani kciuka prawej ręki, ani dużego palca prawej nogi, ani nie trzeba wylewać na głowę oliwy. wystarczy pójść do lekarza. oni wiedzą co dzisiaj można z tym zrobić. chorym domem też zajmują się specjaliści i nie są to kapłani boga, lecz kapłani sztuki murarskiej.

i jeszcze uwaga: jeśli to bóg dyktował mojżeszowi torę, to wiedział, że to wszystko jest inaczej, ale ludzie byli wówczas na innym poziomie wiedzy i umiejętności. ale nie dzisiaj. i póki co, bóg niczego nie dyktuje. może już nie trzeba.

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page