israel segal – rocznica śmierci

israel segal ישראל סגל, dziennikarz i pisarz (1944-2007). kilkanaście dni temu minęła rocznica jego śmierci. wychował się w bogobojnej (ultraortodoksów litwackich) rodzinie jerozolimskiej, ale opuścił jeszywę i rodzinę. apostazja. po hebrajsku mówi się, że „wyszedł ku pytaniu” (יצא לשאלה) albo „wyszedł z pytaniem” (יצא בשאלה). takich wychodzących uznaje się w rodzinie za zmarłych i obchodzi siedmiodniową żałobę (sziwa, שבעה). segal został dziennikarzem i pisarzem, wrażliwym na sprawy społeczne, na życie z bogiem i bez boga, z palestyńczykami i bez nich, na własnych i na ich terenach. zmarł w roku 2007, mając lat 63. jego starszy brat w ich religijnej rodzinie i jego społeczności był osobą znaczną, poważną i poważaną. zgodnie z nakazem religijnym i zaleceniem innego rabina w rodzinie nie było żałoby, a brat pochówek brata obłożył klątwą.

zostawił po sobie książkę: נעילה neilá (zamknięcie, zakończenie, ostatnia modlitwa w jom kipur) opisującą ten świat i relacje dwóch braci: nachman żyje w świecie głębokiej żydowskiej religijności, jest חרדי charedí – bogobojny, a chanoch odszedł wraz z pytaniem. na okładce tekst mówi, że człowiek stworzył sobie boga na swoje podobieństwo.


fot. okładka książki israela segala.


7 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

moral-etyka co tydzień (30) życie w strachu

tora תורה - pięć pierwszych ksiąg biblii. fragment tory: 32. behár בהר (kpł. 25,1-26,2) i 33. bechukotái בחקותי (kpł. 26.3-27,34) to dwa ostatnie fragmenty księgi wajikrá (kapłańskiej). ich etyka doty