top of page

awot jeszurun 30. rocznica śmierci

w 1992 roku 22 lutego w tel awiwie zmarł awot jeszurun אבות ישורון (z domu jechiel perelmuter יחיאל פרלמוטר), urodzony w 1904 w niesuchojeżach na ukrainie. wychował się w krasnymstawie, a resztę życia spędził w tel awiwie.

jeden z ważniejszych współczesnych poetów hebrajskich, doczekał się dotąd przekładów kilku wierszy na polski. w tych dniach spodziewajcie się tutaj paru słów więcej o nim.



15 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 comentario


gdy się kończył jom kipur 1990, byłem z jankele ben sira w synagodze modrzyc w tel awiwie. na koniec wszyscy wyszli na zewnątrz i jeden staruszek w kapeluszu w towarzystwie kobiety, przystanął na chodniku, wyjął z kieszeni kanapkę, rozwinął i ugryzł. - to jest awot jeszurun - powiedział mi jankele. poznałem już kilka jego wierszy, ale samego awota nie znałem i już nie poznałem. dwa lata później poeta umarł, a ja przełożyłem jego wiersz na polski. ukazał się w słowie żydowskim. awot całe życie czuł nieszczęście, że nie może wrócić do krasnegostawu. ja całe życie czuję nieszczęście, że nie mogę stanąć na tamtym krawężniku obok.

Me gusta
bottom of page