top of page

2020-05-12 | 70 twarzy izraela | zwyczaje. płonie ognisko w lag ba-omer.

wbrew zarządzeniom ministerstwa zdrowia, setki wiernych zbierało się i rozpalało ogniska w jerozolimie, bnej brak, bet szemesz. rokrocznie na górę meron koło safedu (צפת), do grobu szymona bar jochaja w dniu 18 miesiąca ijar księżycowego kalendarza żydowskiego przybywają wierni, by obchodzić zwyczaj lag baomer (ל"ג בעומר). w tym roku ten dzień to 12 maja. jednak z powodu epidemii władze izraela nie dopuściły do zgromadzenia tysięcy zainteresowanych. policja strzeże miejsca, jedynie około stu pięćdziesięciu posiadaczy zezwolenia mogło wziąć udział w wydarzeniu. dwa i pół tysiąca policjantów dba o to, by nikt w izraelu nie rozpalał tego dnia ogniska. wśród wielu legend i przekazów mówiących o pochodzeniu i charakterze zwyczaju lag baomer, talmud mówi o dwudziestu czterech tysiącach uczniów rabiego akiwy, zmarłych w czasie epidemii błonicy, co w tym roku nabrało szczególnego znaczenia. albo, według innego źródła, zginęli oni w stłumionym ostatecznie powstaniu bar kochby w latach 132-136 . szymon bar jochaj, jeden z uczniów akiwy, trzynaście lat ukrywał się z grupą towarzyszy, przed rzymianami. gdy powstańcy zwyciężyli w jednej z bitew, ogniskami na wzgórzach podali narodowi wieść. stąd powstał zwyczaj, żeby podczas obchodzenia żałoby (z powodu wielu nieszczęść w historii żydów w tym kalendarzowym okresie 49 dni między świętami pesach i szawuot) i odliczania tych dni (tzw. omeru), właśnie w jego 33. dniu (czyli w lag baomer) rozpalać ogniska i dopuszczać ożenki, postrzyżyny oraz zakup ubrań. dlaczego tego dnia? bo wtedy uczniowie akiwy przestali umierać. bo umarł bar jochaj. ale są też inne przypuszczenia i w sumie nie ma odpowiedzi jednoznacznej.

ciekawostka: podczas święta pojawiają się pisanki. jedzenie ugotowanych na twardo jaj to starożytny zwyczaj żałobników. ale ozdobione, stają się symbolem radości.

hkg 2020-04-06 w kafe polska, izrael: zarażonych 4201, 8649 | zgonów 98, 53. brakuje jajek przed. ludzie wyłudzają badanie testem mówiąc, że się źle czują. elad – miasto bogobojnych


1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page